Рамен е култово ястие от Япония, което повечето от нас просто обичат! Защо? Тази супа с фиде се предлага в безкрайни вариации, от богати, обилни бульони до лека основа от соев сос. Предлага се в месни или рибни версии, вегетарианска или веганска. Супата може да се гарнира с всичко, което душата ви желае и никога не омръзва да експериментирате!
Раменът пристигна в Европа отдавна и оттогава се радва на популярност. За мнозина това е японската храна. Все повече ресторанти предлагат нови варианти на рамен, които се отклоняват от японския оригинал. Но дали раменът изобщо е японско ястие? А какво да кажем за останалия свят и как се прави рамен в другите национални кухни? Потопете се в необятния свят на рамена и открийте новите си любими рецепти.
КАКВО ТОЧНО ПРЕДСТАВЛЯВА РАМЕНЪТ?
Ако все още не сте запознати с рамена, може би се чудите какво е толкова специалното около супите с фиде, които можете да поръчате навсякъде или да купите готови в супермаркетите, за да са толкова популярни напоследък. Специфичното при този вид супа с фиде са, от една страна, специалните бульони, които са незаменим носител на вкуса на фидето. Основните видове бульон са 4:
shoyu: бульон на базата на соев сос, какъвто е и нашият Kikkoman основа за рамен супа
shio: на основата на сол, обикновено се прави с обилна рибена супа
мисо: ферментирали соеви зърна под формата на паста
тонкоцу: варени свински кости, които се превръщат в млечнобял бульон
Разбира се, има много други вариации, които честоса просто смес от shoyu и, например, Kikkoman кимчи пикантен чили сос или други сосове.
Има и различни варианти за топинг. Съчетани с индивидуалния вкус на бульоните, те създават много специални вкусови комбинации, които правят всяка рамен супа уникална. Често срещани в типичния японски рамен са нори (сушени водорасли), менма (бамбукови издънки), чашу (задушено свинско коремче), мояши (соеви кълнове) или тамаго (меко сварено яйце в соев сос).
ИСТОРИЯТА НА РАМЕНА
Тъй като раменът придоби международна слава, повечето хора го свързват с Япония. Оригиналният рамен, всъщност, идва от Китай. Раменът, какъвто му се наслаждаваме в японските ресторанти днес, не е съществувал в тази форма по онова време. Идеята за слагане на юфка в супа е предадена от Китай през 19 век. По това време много пътници или имигранти идват в Япония и донасят различни измерения на своята култура, като дрехи, храна, обичаи. Китайският град в Йокохама, близо до Токио, е мястото, откъдето супите с юфка се разпространяват в Япония, тъй като Йокохама има голямо търговско пристанище. Първият ресторант за рамен в Япония отваря врати през 1910 г. в Асакуса, Токио. Една от най-популярните вариации на рамен, раменът от Фукуока, се появява едва през 1950 г.
В следвоенния период консумацията на пшеница отново започва да се увеличава, което позволява на хората да правят юфка рамен. Следват и множеството сергии и колички за храна на открито. Рамен все още е символ на бързото хранене. Изобретяването на инстантните нудли, което даде възможност на хората да си приготвят рамен бързо и лесно вкъщи, също датира от това време. Днес, инстантните супи с фиде са отделна категория храни и бумът, изглежда, не спира.
Само в Япония вече има над 24 000 ресторанта за рамен, 5 000 от които са в столицата Токио.
РАМЕНЪТ В ЕВРОПА
Раменът процъфтява в Европа от края на 90-те на миналия век и тенденцията нараства все повече. Отварят се още и още японски или вдъхновени от японската кухня ресторанти. В Лондон, например, тонкоцу рамен стана популярен, докато в Германия shoyu е пионерът. Но нека погледнем по-отблизо.
В Германия, в град Дюселдорф, се намира известната улица Immermannstrasse. На тази улица има множество японски ресторанти и хранителни магазини, защото японската общност там е най-голямата в Европа. В резултат на това мястото се превърна в култова локация, която привлича хора от целия свят. Само на тази улица има множество ресторанти за рамен и супермаркети, които продават инстантни вариации на рамен. Но рамен супите са популярни в цяла Европа, не само в Германия, разбира се. Метрополисите предлагат безброй възможности да се насладите на супата с нудли, по японски или поевропейчена. Веганското разнообразие от рамен очевидно е най-забележителното в Европа, където shoyu често се използва като основа за веган супи.
РАМЕНЪТ В АЗИЯ
Много от модерните варианти на рамен, всъщност, идват от различни азиатски страни. В Южна Корея, например, кимчи рамен е много популярно ястие. В зависимост от количеството, червеникавият кимчи сос добавя или фина, или по-интензивна пикантност към бульона. Популярна гарнитура в Корея е топеното сирене, което се втечнява в соса и придава много специален вкус.
Тайланд е известен със своята фъстъчена супа с нудли и кокосово мляко. Тук тофу често се използва вместо месо, което е чудесна алтернатива за вегетарианци и вегани. В Азия има и много други варианти с, например, оризови нудли вместо пшенични нудли. Технически, те не трябва да се наричат рамен. Но ако си спомним, че раменът, както го познаваме днес, е просто резултат от нудли или юфка в супа – без значение какъв вид юфка – името е оправдано. Виетнамската супа с юфка pho, състояща се от оризови нудли, оризово брашно и вода, може да се намери и в много европейски менюта, които предлагат вегански или типичен японски рамен.
Ето и няколко рецепти: