fbpx

Студените супи: нека се освежим

Ясна ни е цялата ситуация: горещите дни вече са тук, а пропорционално на покачването на температурите мотивацията да стоим по-дълго време в кухнята рязко намалява. Никой наистина не иска да прегрее допълнително и от горещи фурни или врящи тенджери. А и апетитът, традиционно, също е ограничен в топлите дни, нали?

Именно заради това сме се снабдили с няколко вкусни леки рецепти, като цветни салати или поук купите, а ако предпочитате нещо още по-„охладено“, прочетете статията до края!

Какво ще кажете за … супа?

Студени супи? Точно така! Докато супите са по-известни като топли ястия в централните и северните региони на Европа, гаспачото се е родило преди векове в Испания и Португалия: студена супа, която първоначално не е била нищо повече от комбинация от твърди парчета хляб, вода, олио и оцет, с малко лук и чесън. Типично ястие за ниската класа, което всяко семейство може да си позволи. Едва през 16 век доматите и чушките навлизат в средиземноморската кухня, които днес са основните съставки на гаспачото. Ястие за бедните, което се е превърнало през вековете в истинска класика на испанската и португалската кухня, адаптирана по целия свят и непрекъснато променяща се.

Как Европа яде студена супа?

Но освен международно известното гаспачо, има няколко други варианта, много от които произхождат от тук, в Европа. У нас, например, тараторът, който си е една студена супа с краставици или кисело мляко, е изключително популярен. Подобно на гаспачото, този тип супи се консумират от векове и са обичани и до днес. Освен типичната смес от краставици и кисело мляко, супата често се подправя обилно с чесън, а за по-рядка консистенция се добавя вода или мляко. Произходът на краставичните супи в Европа вероятно е от римляните и гърците, но, всъщност, супите на основата на краставици се консумират по целия свят, повече в по-топлите страни, отколкото в други.

В Русия солените супи са особено популярни. Всички сме чували за борша, нали? Предлага се както като топло, така и като студено ястие. Студена супа от цвекло и киселец е известна или като кефирна супа от цвекло, като Šaltibarščiai в Литва или като Chłodnik в Полша – като цяло е широко разпространена в Източна Европа. Богата е на витамини и има леко кисел, но освежаващ вкус. Киселият вкус идва от киселеца :-), лист, който прилича на спанак. Дори в Гърция и Италия киселецът е бил използван, за да придаде лекота на тежките ястия. Днес типичните рецепти за борш съдържат яйца и лимонов сок. Основата на супата от цвекло се сервира с мътеница, кисело мляко или сметана по желание и завършва със ситно нарязани репички, див лук, краставица и копър. Леко ястие, което е идеално за топлите летни дни!

Предпочитате нещо по-плодово?

В Централна Европа, особено в Унгария и Румъния, плодовите супи са абсолютен хит. Като част от традиционната кухня, супите първо се варят и след това се охлаждат. Подобно на компот. Черешовата супа е най-популярният вариант, но в днешно време няма ограничения за разнообразието, така че супите могат да се приготвят от костилкови плодове като праскови, сливи, разбира се и череши, а понякога дори от ябълки и круши. Захарта се използва минимално, ако изобщо се използва, така че вкусът на плодовете да се запази максимално. Подправките се добавят в различни комбинации от канела, ванилия или карамфил и често лимонов сок на вкус. Супата може да се разреди с вода или вино. Заквасената сметана може да се добави, след като супата се охлади.

Нека бъде лятото!

Открихте ли вече студените супи за себе си? Ако не, нашите нови рецепти са идеалната възможност да го направите. Опитайте класическото гаспачо с пъпеш за допълнителна доза лято! Или бихте предпочели нещо по-класическо? Няма проблем, имаме идеи за всеки вкус!

Сервирайте студените супи като леко предястие или се поглезете с голяма порция като основно ястие – и в двата случая се приготвят лесно. Всичко, което е необходимо, е да имате въображение, блендер под ръка и Kikkoman соеви сосове, разбира се, защото нищо не е същото без умами вкуса!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *