Австралия е една страна, целуната от слънцето. Това е мястото, където можем да похапнем до насита прясна морска храна и барбекюта.
„Сърф енд търф” например е много подходящо ястие за лятото – само увеличете количеството „сърф”(скариди) и „търф”(стека) в зависимост от това колко са гостите, които ще гощавате.
Време за подготовка: 20 минути (заедно с мариноването)
Време за готвене: 10 минути
„Сърф енд търф”:
4 с.л. Терияки марината
2 с.л. сок от лайм
2 с.л. слънчогледово олио, плюс допълнително за пържене
4 малки бутчета или пържоли от говеждо филе
12 големи сурови обелени скариди, с главите и опашките
Салца:
1 резен диня, изчистен от семките и кората
¼ краставица, разрязана на две
1 глава червен лук, обелен и нарязан
75 гр. сладка царевица
½ зелено чили, изчистено и нарязано
1 с.л. соев сос с намалено съдържание на сол (нали знаете коя е моята любима марка :))
3 с.л. оцет от бяло вино
2 ч.л. нарязан свеж риган
1. За „сърф енд търф”-а, разбъркайте терияки маринатата, сока от лайм и олиото. Като използвате отделни съдове, залейте на половина стековете и скаридите. Похлупете и оставете в хладилника за час.
2. За салцата, нарежете на кубчета динята и краставицата и смесете с лука, царевицата и чилито. Разбъркайте със соевия сос и оцета, после поръсете с риган.
3. Нагорещете тигана, като предварително го намазните, ако прецените. Запържете стековете за 5 минути или докато станат по вкуса ви, като еднократно ги обърнете. Отстранете ги от котлона и ги поддържайте топли.
4. Изчистете тигана, добавете още олио, ако има нужда, и запържете скаридите за около 1-2 минути на всяка страна, докато станат розови. Махнете от тигана, изсипете в останалата марината, и ги оставете да поврат 30 секунди, преди да залеете стековете и скаридите. Сервирайте заедно със салцата.
Съвет:
Стековете могат да се мариноват по-дълго време, но скаридите мариновайте само 1 час, тъй като сокът от лайм ще изгори деликатното месо.
Варианти:
Пилешки гърди, агнешки стекове и свински филета могат да се готвят по същия начин, като „сърф енд търф”, както и сьомга, бяла риба и риба монах.
Ако успеете да намерите подходящите продукти за рецептата, няма да е нужно да ходите чак до Австралия 🙂