fbpx

Японски рецепти на живо от готвача Кийоши Хайамизу

japonskia-gotvach-kijoshi-haiamizu

На 8 февруари 2016 г. в Метро Академия се състоя японско кулинарно ателие с майстор-готвача от Япония, г-н Кийоши Хайамизу и японските продукти на Kikkoman – соеви сосове, маринати, оризов оцет за суши и др.

Събитието беше специално за готвачи от София и страната, но аз също бях там, за да снимам, запиша и да ви предам по мъничко от чудесната атмосфера. Датата не беше избрана случайно – на 8 февруари започна Лунната нова година по източния календар. Декорацията на масата с продукти Kikkoman беше възложена на карвинг декоратора Веселина Славчева, която беше сътворила приказка от тикви – композиция от цветя и огнен дракон!

Г-н Хайамизу веднага спечели участниците в готварската демонстрация и дегустация като започна с две рецепти за soba и udon нудъли. Той обясни каква е разликата между тях и специфичния начин на приготвянето им.

Соба нудълс са спагети, направени от пшеничено брашно, елда и вода. Те могат да бъдат сушени или пресни. Удон нудълс са типични японски спагети от пшеничено брашно. Те са по-тънички от соба  нудълс. И двата вида се сервират и топли, и студени със сос или бульон.

SONY DSC

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Важен гост на събитието беше Весислава Савова – автор на хайку, една от шестимата български автори, включени в класацията топ 100 европейски хайку автори за 2015. Специално за кулинарното ателие тя написа и декламира 5 хайку на кулинарна тема.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

След това японският майстор-готвач сготви на живо още няколко ястия:
– даши бульон;
– манирована педварително сьомга в Кикоман марината, панирана в картофено нишесте и изпържена във фритюрник;
– мариновани пилешки хапки и панирани в яйце, брашно и картофено нишесте;
– 3 вида рецепти с ориз с различни допълнения;
– пилешко бутче на грил с Мисо;
– сьомга по японски Tatta style;
– пилешко Karaage;
– телешко мариновано с Кикоман продукти и после изпържено на тиган.

japonski-recepti

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Г-н Хайамизу любезно и търпеливо отговаряше на въпросите и поясняваше тънкостите в продуктите и етапите от готвенето на всяка рецепта. Всяка рецепта има стриктно време за мариноване със сосовете Кикоман, грамажи, а в някои от ястията се използва два вида ориз – всичко трябва да е изпипано, за да се получи накрая исканият изискан и оригинален вкус.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

За суши не остана време, но разбрахме, че една от новостите в “суши културата” е поднасянето му не като ролца, а в коктейлна чаша – с ориз, приготвен като за суши, нарязани на ситно японски омлет, риба и зеленчуци по избор.

Беше един вълнуващ ден, който ме докосна до оригиналната японска кухня! Остава да приложа наученото от днешното ателие в моята кухня 🙂 За спомен ще ми останат и хубавите снимки. Очаквайте да публикувам някои от рецептите, интервю с японския готвач и петте кулинарни хайку!

Още снимки от японското кулинарно ателие вижте във фейсбук страницата Oishii-san ТУК.

One Response

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *